Omega-3 kanser yapar mı?

“Hocam Omega-3 kanser yapıyormuş, ben almasam olur mu?” Hastalarımdan sıkça duyduğum bir cümle

Omega-3 takviyeleri hakkında bilgi kirliliği bitmiyor. Kalp sağlığından kansere kadar pek çok alanda koruyucu etkisi kanıtlanmış olan (1, 2) Omega-3 takviyeleri nasıl oldu da kara listeye alınıverdi? Omega-3 gerçekten kanser yapıyor mu? Bu işin aslı nedir?

Sanırım Omega-3 yağlarına iade-i itibarın vakti geldi de geçiyor.

Omega-3 kanserden koruyor mu, yoksa kanser mi yapıyor?

“Hocam Omega-3 kanser yapıyormuş, ben almasam olur mu?” Hastalarımdan sıkça duyduğum bir cümle bu. Son yıllarda pek çok hastama Omega-3’ün kanser yapmadığını, aksine kanserden koruduğunu anlatıp duruyorum. Onlara bu değerli yağ asidinin faydalarından söz edip, takviyelerini almaya ikna etmek durumunda kalıyorum. Okurlarımdan da benzer e-postalar alıyorum. Bu korkunun arkasında ne var biliyor musunuz? Kötü bilim!

Doktorlar da kötü bilime kanınca!

Hadi tıp eğitimi almamış biri, gazetede gördüğü haberi okuyup inandı diyelim. Peki, bu saçma çalışma yayımlandıktan sonra hastasına Omega-3 takviyesini bıraktıran doktorlara ne demeli? Sanırım onlar da herkes gibi haberi gazetede okuyup, yayının aslını okumaya tenezzül bile etmediler. Hastaya kanserle savaşında destek veren değerli bir takviyeyi yasaklamadan önce işin aslını öğrenmek gerekmez mi?

Haberi okuyan okurlar, düzenli olarak Omega-3 takviyesi alan katılımcılarda prostat kanseri riskinin arttığı sonucunu çıkarsalar da, alâkası bile yok.

Bu çalışma nasıl olmuş da bilimsel bir yayında yayınlanmış onu bile aklım almıyor! Çalışma baştan sona hatalı veya kasıtlı olarak yönlendirilmiş.

Utanmasalar…

Daha da komik olanı, Omega-3 ile prostat kanseri arasında zorlama bir ilişki kuran araştırmacılar hızlarını alamamışlar, Omega-3’ü haksız yere karaladıktan sonra, bir çıkarım daha yapmışlar. Çalışmanın sonuç bölümüne “trans yağların prostat kanseri riskini azalttığını gördük” diye bir not düşmüşler. Pes! Utanmasalar kanserden korunmak için bol bol margarin yiyin diyecekler!

Sakın bu çalışmaya finans desteği verenler margarin firmaları olmasın?

Omega-3 zengini beslenmek için 10 neden

✅ Kalp sağlığını korur.

✅ Sağlıklı beyin fonksiyonları için olmazsa olmazdır.

✅ Depresyondan korur.

✅ Ana karnındaki bebeğin beyin ve sinir gelişimi için elzemdir.

✅ Hamilelik depresyonundan koruyucu etkisi vardır.

✅ Alzheimer’dan korur.

✅ Kilo kontrolüne yardımcı olur.

✅ Diyabetten korur.

✅ Vücuttaki enflamasyonu azaltır.

✅ Bazı kanserlere karşı koruyucu etkisi olduğu defalarca ispatlanmıştır.

Dr. Ümit Aktaş

PAYLAŞALIM HERKES FAYDALANSIN

————————————

Sayfamızı Takip Edin 👉

👍 Beğen ⤵ Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!